Honour Roll


Goldners Horse Transport
Horse of the Year

Magic Millions
Leading Stallion

SA Jockey Club
Leading 2YO Sire

Claude Haigh Memorial
Leading Broodmare

Newmarket Grandwest
Leading Breeder by Stakes Performers

United Discount Chemists
Leading Breeder
By South Australia Stallions

Finniss Lodge
Breeder of Leading 2YO

Goldin Farms
Breeder of Leading 3YO

Butterfields Farm Direct Horse Feed
SA Breeders of Group One Winners

Harry Perks
Millionaires Club

Morphettville Equine Clinic
Matrice Award

 


Goldners Horse Transport Horse of the Year

2016 Griante  (1st STC The Galaxy G1)

2015 Fawkner (1st VRC Makybe Diva Stakes G1, 2nd MRC Underwood Stakes G1

2O14 Happy Trails  (1st VRC McKinnon Stakes G1, 2nd MRC Underwood Stakes G1)

2013  Hawkspur (2nd AJC Carbine Stks G3,1st VRC Rough Habit Stks G3, 1st Doomben Grand Prix G3, 1st Queensland Derby G1, 1st AJC Chelmsford Stks G2)

2012 Alcopop (2nd MRC Caulfield Cup,2nd MRC Caulfield Stakes G1, 1st VRCMcKinnon Stakes G1,  3rd HJC Hong Kong Cup G1)

2011  Southern Speed (1st VRC The Vanity G3, 2nd SAJC Auraria Stakes G3,
3rd SAJC Australasian Oaks G1, 1st MRC Caulfield Cup G1)

2010 Catapulted (1st QTC Cup G2, 1st SAJC DC McKay Stakes G3, 1st VRC Straight Six LR, 2nd SAJC The Goodwood G1, 2nd Gilgai Stakes G2, 2nd MVRC McEwen Stakes G3)

2009 Nicconi (1st AJC The Galaxy G1, 1st G3 MVRC McEwen Stakes G3, 1st LR MRC Wellington Stakes, 2nd G2 MRC D'Urban Stakes, 3rd G1 Manikato Stakes, 3rd STC Darby Munro Stakes LR)

2008 Niconero (1st MRC Futurity Stakes G1, 1st WATC Kingston Town Stakes G1, 2nd MRC CF Orr Stakes G1, 3rd SAJC Spring Stakes G3)

2007 Divine Madonna (1st MRC Toorak Handicap G1, 1st VRC Myer Classic G1, 1st STC Queen of the Turf Stakes G1, 3rd AJC Doncaster Handicap G1, 3rd STC Coolmore Classic G1)

2006 Divine Madonna (1st VRC Emirates Stakes G1, 1st VRC Spring Preview Stakes G2, 2nd SAJC Chrysler Jeep Stakes LR, 3rd MRC Tristarc Stakes G2, 3rd AJC James HB Carr Stakes LR)

2005 Makybe Diva (1st VRC Melbourne Cup G1, 1st VRC Australian Cup G1, 1st MVRC WS Cox Plate G1, 1st STC The BMW G1, 1st VRC Turnbull Stakes G2, 1st MRC Memsie Stakes G2, 2nd MVRC John F Feehan Stakes G2, 2nd MRC St George Stakes G2)

2004 Makybe Diva (1st VRC Melbourne Cup G1, 1st AJC Sydney Cup G1, 2nd MRC Caulfield Cup G1, 2nd MVRC John F Feehan Stakes G2, 3rd STC The BMW G1, 3rd STC Ranvet Stakes G1, 3rd MRC TS Carlyon Cup G3)

2003 Mummify (1st MRC Caulfield Cup G1, 1st MRC Underwood Stakes G1, 1st SAJC South Australian Derby G1, 1st SAJC Veuve Clicquot Stakes LR, 2nd MRC Yalumba Stakes G1, 2nd STC Rosehill Guineas G1,  3rd AJC Australian Derby G1, 3rd VRC Craiglee Stakes G2)

2002 Blevvo (1st WATC Fruit 'n' Veg Stakes G1, 1st WATC Tattersalls Cup LR, 1st WATC York Stakes LR, 1st WATC Handicap. 1st WATC Handicap, 1st WATC Welter, 1st WATC R3MW Handicap, 2nd WATC Handicap, 2nd WATC Handicap, 2nd WATC Class 6 Handicap, 3rd WATC 3MW Handicap)

2001 Li Lo Lill (1st SAJC Sires' Produce Stakes G3, 2nd VRC Edward Manifold Stakes G1, 2nd SAJC Walter Brown Stakes LR, 3rd VRC Oaks G1, 3rd VATC Thousand Guineas G1, 3rd VRC Wakeful Stakes G2)

2000 Streak (1st AJC Sydney Cup G1, 1st VRC Teac Stakes LR, 3rd VRC Australian Cup G1, 3rd VATC TS Carlyon Cup G3)

1999 Episode (1st SAJC Australasian Oaks G1, 1st SAJC South Australian Oaks G1, 1st SAJC Auraria Stakes G3, 1st BTC Doomben Roses, 1st VRC 3yo Fillies Handicap, 2nd QTC Queensland Oaks G1, 2nd VATC 3yo Fillies Handicap)

1998 Gold Guru (1st AJC Derby G1, 1st STC Ranvet Stakes G1, 1st VRC Australian Guineas G1, 1st VATC AAMI Classic G2, 2nd STC Mercedes Classic G1, 2nd VRC Turnbull Stakes G2, 3rd VATC Caulfield Stakes G1)

1997 Tarnpir Lane (1st STC Rosehill Guineas, 1st VATC Memsie Stakes G2, 1st VATC Autumn Stakes G3, 2nd VATC Vichealth Cup G1, 2nd AJC Epsom Handicap G1, 3rd VATC Yalumba Stakes G1, 3rd VRC Australian Guineas G1, 3rd STC Phar Lap Stakes G2, 3rd VATC Autumn Classic G3, 3rd VATC Zeditave Stakes LR)

1996 Racer's Edge (1st VATC CF Orr Stakes G1, 1st VRC Blamey Stakes G2, 1st VRC St George Stakes G2)

1995 Shame (1st VATC Thousand Guineas G1, 1st QTC Sires' Produce Stakes G1, 1st AJC 2yo Handicap, 1st STC 2yo Handicap, 3rd AJC Flight Stakes G1)

1994 Durbridge (1st VRC Australian Cup G1, 1st AJC George Main Stakes G1, 1st BATC Doomben Cup G1, 1st AJC Queen Elizabeth Stakes G1, 1st VATC St George Stakes G2, 1st GCTC Hollindale Cup G3, 1st VRC Manifold Stakes LR, 3rd VATC Rubiton Stakes G3)

1993 Skating (1st AJC Doncaster Handicap G1, 1st STC Winfield Classic G1, 1st STC Surround Stakes G2, 1st AJC Light Fingers Stakes G3)

1992 Azzurro (1st VATC Thousand Guineas G1, 1st VRC Edward Manifold Stakes G2, 1st VATC Tranquil Star Stakes LR, 1st VATC 2yo Fillies Handicap, 1st VATC 3yo Fillies Handicap, 3rd VRC Wakeful Stakes G2, 3rd MVRC 2yo Fillies Handicap)

1991 Durbridge (1st AJC Derby G1, 1st STC Tulloch Stakes G2, 1st VRC Craiglee Stakes G2, 1st MVRC Alister Clark Stakes G2, 2nd VATC Tatt's Classic G3, DH3rd VRC Australian Guineas G1)

1990 Redelva (1st MVRC William Reid Stakes G1, 1st VATC Futurity Stakes G1, 1st VATC Memsie Stakes G2, 1st VATC Rubiton Stakes LR, 2nd VRC Newmarket Handicap G1, 2nd MVRC JF Feehan Stakes G2, 2nd VATC Chirnside Stakes G2, 2nd VRC Rupert Steele Stakes G3)

1989 Grandiose (1st VRC Newmarket Handicap G1, 1st VRC Standish Handicap G3, 1st VRC Rupert Steele Stakes G3, 2nd MVRC Open Handicap, 3rd MVRC Stanley Wootton Stakes LR)

1988 Special (1st VRC Newmarket Handicap G1, 1st VRC Lightning Handicap G1, 1st VRC Gadsden Stakes G1, 1st MVRC Stanley Wootton Handicap, 2nd MVRC Manikato Stakes G2, 2nd VATC Chirnside Stakes G2)

1987 Magic Flute (1st AJC Doncaster Handicap G1, 1st AJC Light Fingers Stakes (G3), 1st QTC The Queensland G3, 3rd STC George Ryder Stakes G1, 3rd AJC Surround Stakes G2)

1986 Lockley’s Tradition (1st VRC Newmarket Handicap G1, 1st MVRC Manikato Stakes G2, 1st MVRC Alister Clark Stakes G2, 1st SAJC Open Handicap, 2nd VATC The Elder's Mile G1, 3rd VATC Memsie Stakes G2, 3rd MVRC JF Feehan Stakes G2)

1985 Handy Proverb (1st VRC Derby G1, 1st STC Gloaming Stakes G2, 1st STC Peter Pan Stakes G2, 1st AJC Fernhill Handicap LR, 1st AJC 2yo Handicap, 3rd AJC Spring Champion Stakes G1, 3rd AJC Champagne Stakes G1, 3rd Hawkesbury Juvenile Handicap)

1984 New Atlantis (1st VRC Maribyrnong Plate G2, 1st SAJC Wylie Da Costa Plate LR, 1st SAJC Fulham Park Plate LR)

1983 Keepers (1st AJC Sires' Produce Stakes G1, 1st VRC Linlithgow Stakes G2, 1st SAJC 2yo Handicap, 2nd VRC Sires' Produce Stakes G1, 3rd SAJC Queen Adelaide Stakes LR, 3rd AJC 2yo Handicap)

1982 Manikato (1st STC Canterbury Stakes G2, 1st MVRC William Reid Stakes G2, 1st MVRC Freeway Stakes G2, 1st VATC Memsie Stakes G2, 1st MVRC AJ Moir Stakes G2, 2nd VRC Futurity Stakes G1, 3rd AJC All Aged Stakes G1, 3rd VRC Pure-Pak Stakes G1, 3rd VRC Linlithgow Stakes G2, 3rd JF Feehan Stakes G2)

1981 Manikato (1st VATC Futurity Stakes G1, VATC CF Orr Stakes G2, MVRC William Reid Stakes G2, VATC The Queen Elizabeth Cup, VATC Bernborough Handicap, 2nd VATC Marlboro Cup G1, VATC Chirnside Stakes G2)




 


 




 

South Australian Thoroughbred Breeders Inc.
PO Box 2080, South Plympton, South Australia 5038
Phone: +61 8 8297 0733  Fax: +61 8 8371 1633
Email: satb@ihug.com.au